Informācija pa tālruni: +370 61170170

Kartupeļi

Kartupeļi

Kartupeļi

Solanum tuberosum - nakteņu dzimtas bumbuļaugs (to sauc arī par nakteni).

100g kartupeļu – 90 kcal

Kartupeļi ir lielisks B1, B2, B6, PP un C vitamīnu avots, tie satur arī olbaltumvielas, ogļhidrātus, kalciju, kāliju, fosforu un magniju.

Sātana augs un Pāvesta rotājums

Pirms 16. gadsimta, kad kartupeļi nokļuva Eiropā, šos dārzeņus jau gadsimtiem ilgi bija ēduši Amerikas iezemieši. Šo bumbuļu ēšanu saistīja ar dažādu slimību izplatību. Šī iemesla un skaisto ziedu dēļ, kartupeļi vispirms  kļuva populāri kā dekoratīvie augi. Galvenajam mērķim - ēšamao - Eiropā tos sāka izmantot galvenokārt 17. un 18. gadsimtā.

Gatavošanas veidi

Grūti iedomāties pasaules nacionālās virtuves bez kartupeļiem. Tie nav īpaši bagāti kalorijām - tajos ir tikai viena piektā daļa kaloriju, ko satur līdzīgs pastas vai graudu daudzumu. Lielākā minerālvielu un vitamīnu daļa ir tieši zem kartupeļu miziņas. To mīkstums, savukārt, satur galvenokārt cieti. Kartupeļus var lieliski izmantot salātos, ceptā vai grilētā veidā. No vidēji cietiem kartupeļiem izdodas pagatavot labas kartupeļu plāksnītes - čipsus - vai kartupeļu pankūkas. Kartupeļus var arī vārīt ūdenī un izmantot zupās. Un visbeidzot – miltu veidā, kuri, ja tos vāra, ātri sabiezē. Kartupeļi lieliski noder, gatavojot  sacepumus, kā arī pildījumos, klimpās, biezeņos, lai padarītu zupu tumīgāku.

Karsts kartupelis!

Kad kartupelis Eiropā vēl bija jaunums, to uzskatīja par maģisku līdzekli pret impotenci un lietoja kā afrodīziju. Par tiem maksāja lielu naudu, pat līdz 2000 dolāru par kilogramu, pārveidojot mūsdienu naudas vērtībā.

 Viegls un bagātīgs

  • Kalcija un kālija daudzums kartupeļos neitralizē kulinārijā izmantotā sāls nelabvēlīgo ietekmi uz organismu.
  • Magnijs, savukārt, stiprina sirdi, ļauj labāk tikt galā ar stresu, tāpēc kartupeļus iesaka ēst cilvēkiem, kuri ir pakļauti spriedzei.
  • Šķiedrvielas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmas darbību.
  • Fosfors stiprina zobus un smaganas, ietekmē augšanas procesu, tāpēc kartupeļi ir tik būtiski bērnu uztura piramīdā.
  • Dzelzs stiprina imūnsistēmu un palīdz pārdzīvot garastāvokļa maiņas.