Informācija pa tālruni: +370 61170170

Olīvas

Olīvas

Olīvas

Olīvu dzimtas koku augļi.

100g olīvu – 160 kcal

Olīvas satur oleuropeīnu, oleaceīnu un oleanolskābi, kā arī antioksidantus: vitamīnu  E, polifenolu.

Olīvu eļļā ir arī mums nepieciešamās polinepiesātinātās (omega-6) taukskābes, un tādēļ nav vajadzības patērēt  piesātinātās taukskābes.

Olīvu lietošanas labvēlīgā ietekme uz veselību

ASV iknedēļas žurnāls „Time”  ir ierindojis olīvas pasaules veselīgāko pārtikas produktu grupā. Olīvas un olīvu eļļa ir veselībai vērtīgi produkti un populāri ar to, ka tajās ir taukskābes, kuras var mazināt holesterīna līmeni asinīs. Olīvas spēj aizsargāt sirdi un asinsvadus, novērst saslimšanu ar aterosklerozi. Tās ir galvenā sastāvdaļa Vidusjūras reģiona diētai , kas ir veselīga uztura paraugs.

1 koks un 1litrs

Viens olīvkoks var saražot 1 litru olīveļļas gadā. Gadās, ka labas ražas gadā viens koks var dot pat 2 litrus šī vērtīgā šķidruma.

Mūžzaļš koks

Olīvkoks ir mūžzaļš koks vai krūms, kas sasniedz 4-12 metru augstumu. Olīvkoka stumbrs parasti ir pelēks, kokam ir nelielas, cietas lapas. Pilnā apjomā tas dod ražu ik otro gadu – pēc ražas gada tam jāatpūšas, jāsakrāj spēki, lai turpinātu ražot šos brīnišķīgos augļus. Nešaubīgi šos kokus var nosaukt par seno laiku lieciniekiem, jo tie var sasniegt pat tūkstoš gadu vecumu!

Zaļas un melnas

Ir daudz olīvu veidu: tās var būt zaļas, melnas, nelielas un lielas, ar dažādām garšas īpašībām un dažādu tauku saturu. Vieglā sāls šķīdumā marinētas olīvas ir tumša vīna krāsā ar nelielu augļu piegaršu. Olīvas  ir neaizvietojamas kā uzkodas, tās var būt arī dažādu salātu sastāvdaļa.

Jāapēd 11 olīvas

Senie grieķi atklāja, ka olīvas var labi izmantot ēdiena gatavošanā. Apgalvo:  lai sajustu olīvu īsto garšu, jāapēd vismaz 11 olīvas.

Olīvu popularitāte gadu gaitā nav zudusi, gluži otrādi - visā pasaulē olīvas gūst aizvien vairāk un vairāk cienītāju. Runājot par olīveļļu, mēs izmantojam apzīmētājus  tikai vispārākajā pakāpē. Olīvas aug Vidusjūras piekrastes zemēs un daudzos citos silta klimata reģionos: Kanāriju salās, Krimā, Kaukāzā, Āfrikas dienvidrietumos, Indijā, Japānā, Kalifornijā,  Bermudu salās, Jamaikā, Dienvidamerikā.