Informācija pa tālruni: +370 61170170

Vasabi - japāņu mārrutki

Vasabi - japāņu mārrutki

Vasabi - japāņu mārrutki

Vasabi ir krustziežu dzimtas augs, kurš aug arī savvaļā - vietās, kur Japānas kalnu upes sāk plūst pa ielejām. Vasabi mākslīgi kultivē Kanādā, ASV un Austrālijā.

100g vasabi – 109 kcal

Vasabi satur glikozīdus, provitamīnu A, B grupas vitamīnus, C vitamīnu un minerālsāļus (galvenokārt sēru).

Japāņu virtuves garšvielas

Svaigi rīvētu vasabi sakni var izmantot gluži kā mārrutku. Vasabi garša ir daudz spēcīgāka un dedzinošāka, līdzīga  mārrutka garšai, bet  nedaudz rūgtāka. Eiropā svaigu vasabi sakni veikalos atrast ir grūti, drīzāk izmanto vasabi pulveri, kas kopā ar ūdeni izveido biezu pastu. Var atrast arī jau lietošanai gatavu vasabi pastu tūbiņās.

  • Japāņu virtuvē vasabi kopā ar sojas mērci veido lielisku mērci gan suši, gan sašimi pagatavošanai.
  • Vasabi kopā ar sojas mērci, ingveru, ķiplokiem un svaigu koriandru ir laba marināde zivīm un bifštekam.
  • Drosmīgajiem iesakām lietot vasabi garšīgas gaļas vai siera mērces pagatavošanai.
  • Vasabi kopā ar majonēzi ir obligāta piedeva pie olām un aukstajās gaļas.

Pretinde saindēšanās gadījumos

Tūkstošiem gadu ilgi vasabi tika uzskatīts par pretindi gadījumos, ja notikusi saindēšanās ar pārtiku (ja ēsta svaiga zivs), un zinātnieki savos pētījumos to ir pierādījuši. Vasabi  iznīcina sēnītes, mikroorganismus, saknei ir viegli durētiska iedarbība. Vasabi stimulē gremošanas sulu izdalīšanos, to iesaka lietot grēmu gadījumos. Vasabi var izmantot ārējām kompresēm, lai atvieglotu artrīta un neiralģiskās  sāpes, kā arī muskuļu sāpes (mialģiju). Vasabi ir bagātīgs polifenolu, antioksidantu avots, tas ļauj neitralizēt brīvo radikāļu ietekmi.

Haizivs ādas rīve

Tradicionālajā japāņu virtuvē vasabi saknes mizo, notīra ar mīkstu suku un tad rīvē. Daži japāņu suši meistari izmanto tikai haizivju ādas rīves, citi – parastās metāla rīves. Domājams, ka vasabi smalcināšana uz haizivs ādas rīves piešķir  vasabi pastai maigu un aromātisku garšas niansi.

Kalnu saulespuķe

Wasabi” nozīmē "kalnu saulespuķe".Šis nosaukums radies no vietas, kur tas atrasts, un no zieda, kas līdzīgs saulespuķei. Civilizācijas attīstības rezultātā vasabi daudz retāk var redzēt savvaļā.