Informācija pa tālruni: +370 61170170

Kartupeļi

Kartupeļi

Kartupeļi

Solanum tuberosum - nakteņu dzimtas bumbuļaugs (to sauc arī par nakteni).

100g kartupeļu – 90 kcal

Kartupeļi ir lielisks B1, B2, B6, PP un vitamīna C avots, tie satur arī olbaltumvielas, ogļhidrātus, kalciju, kāliju, fosforu un magniju.

Sātana augs un Pāvesta rotājums

Pirms 16. gadsimta, kad kartupeļi nokļuva Eiropā, šos dārzeņus jau gadsimtiem ilgi bija ēduši Amerikas iezemieši. Šo bumbuļu ēšanu saistīja ar dažādu slimību izplatību. Šī iemesla un ziedu dēļ, kartupeļi vispirms  kļuva populāri kā dekoratīvais augs. Galvenajam mērķim tos sāka izmantot galvenokārt 17. un 18. gadsimtā.

Gatavošanas veidi

Grūti iedomāties pasaules nacionālās virtuves bez kartupeļiem. Tie nav īpaši kalorijām bagāti, tajos ir tikai viena piektā daļa kaloriju, ko satur līdzīgs pastas vai graudu daudzumu. Lielākā minerālvielu un vitamīnu daļa ir tieši zem kartupeļu miziņas. To mīkstums, savukārt, satur galvenokārt cieti. Kartupeļus var lieliski izmantot salātos, ceptā vai grilētā veidā. No vidēji cietiem kartupeļiem izdodas pagatavot labas kartupeļu plāksnītes - čipsus - vai kartupeļu pankūkas. Kartupeļus var arī vārīt ūdenī un izmantot zupās. Un visbeidzot – miltu veidā, kuri, ja tos vāra, ātri sabiezē. Kartupeļi lieliski noder, gatavojot  sacepumus, kā arī pildījumos, klimpās, biezeņos, lai padarītu zupu tumīgāku.

Karsts kartupelis!

Kad kartupelis Eiropā vēl bija jaunums, to uzskatīja par maģisku līdzekli pret impotenci un lietoja kā afrodīziju. Par tiem maksāja lielu naudu, pat līdz 2000 dolāru par kilogramu, ja salīdzinām ar mūslaiku naudas vērtību.

 Viegls un bagātīgs

  • Kalcija un kālija daudzums kartupeļos neitralizē kulinārijā izmantoto sāls nelabvēlīgo ietekmi uz organismu.
  • Magnijs, savukārt, stiprina sirdi, tāpēc varam labāk pārciest spriedzi, tāpēc kartupeļus iesaka ēst cilvēkiem, kuri ir pakļauti spriedzei.
  • Šķiedrvielas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmas darbību.
  • Fosfors stiprina zobus un smaganas, ietekmē augšanas procesu, tāpēc kartupeļi ir tik būtiski bērnu uztura piramīdā.
  • Dzelzs stiprina mūsu imūnsistēmu un palīdz pārdzīvot garastāvokļa maiņas.