Informācija pa tālruni: +370 61170170

Olīvas

Olīvas

Olīvas

Nelielu olīvu dzimtas koku augļi.

100g olīvu – 160 kcal

Olīvas satur oleuropeīnu, oleaceīnu un oleanolskābi, kā arī antioksidantus: vitamīnu  E, polifenolu.

Olīvu eļļā ir arī mums nepieciešamās polinepiesātinātās (omega-6) taukskābes, un tādēļ nav vajadzības patērēt  piesātinātās taukskābes.

Olīvu lietošanas labvēlīgā ietekme uz veselību

ASV iknedēļas žurnāls „Time”  ir ierindojis olīvas pasaules veselīgāko pārtikas produktu grupā. Olīvas un olīvu eļļa ir veselībai vērtīgi produkti un populāri ar to, ka tajās ir mononepiesātinātās taukskābes, kuras var mazināt holesterīna līmeni asinīs. Olīvas spēj aizsargāt sirdi un asinsvadus, novērst saslimšanu ar aterosklerozi; tās ir Vidusjūras reģiona diētas galvenā sastāvdaļa, kas ir veselīga uztura paraugs.

1 koks un 1litrs

Viens olīvkoks var saražot 1 litru olīveļļas. Gadās, ka labas ražas gadā viens koks var dot pat 2 litrus šī vērtīgā šķidruma.

Mūžzaļš koks

Olīvkoks ir mūžzaļš koks vai krūms, kas sasniedz 4-12 metrus lielu augstumu. Olīvkoka stumbrs parasti ir pelēks, kokam ir nelielas, cietas lapas. Pilnā apjomā tas dod ražu ik otro gadu – pēc ražas tam jāatpūšas, jāsakrāj spēki, lai turpinātu ražot šos brīnišķīgos augļus. Nešaubīgi šos kokus var nosaukt par seno laiku lieciniekiem, jo tie var sasniegt pat tūkstoš gadu lielu vecumu!

Zaļas un melnas

Ir daudz olīvu veidu: tās var būt zaļas, melnas, nelielas un lielas, ar dažādu garšu un dažādu tauku saturu. Nelielā sāls šķīdumā marinētas olīvas ir tumša vīna krāsā ar nelielu augļu piegaršu. Olīvas  ir neaizvietojamas kā uzkodas, tās var būt arī dažādu salātu sastāvdaļa.

Jāapēd 11 olīvas

Senie grieķi atklāja, ka olīvas var labi izmantot ēdiena gatavošanā. Apgalvo:  lai sajustu olīvu īsto garšu, jāapēd vismaz 11 olīvas.

Olīvu popularitāte gadu gaitā nav zudusi, gluži otrādi - visā pasaulē nelielās olīvas gūst aizvien vairāk un vairāk cienītāju. Runājot par olīveļļu, mēs izmantojam apzīmētājus  tikai visaugstākajā pakāpē. Olīvas aug Vidusjūras piekrastes zemēs un daudzos citos silta klimata reģionos: Kanāriju salās, Krimā, Kaukāzā, Āfrikas dienvidrietumos, Indijā, Japānā, Kalifornijā,  Bermudu salās, Jamaikā, Dienvidamerikā.